• Newsy

Marta Lubos i Marek Wolny medalistami Mistrzostw Świata!!!

Na rozegranych w stolicy Kazachstanu Nur Sułtan (kiedyś Astana) Mistrzostwach Świata Karate Kyokus-hin Federacji KWU w kategoriach wagowych znakomicie zaprezentowali się zawodnicy tarnogórskiego TKS-u „Karate” Marta Lubos i Marek Wolny. Obydwoje wywalczyli brązowe medale w swoich kategoriach... /wyniki/ ; link do ceremonii otwarcia i walk finałowych: https://www.youtube.com/watch?v=jSMMHo0I0yk ;  Link do transmisji eliminacji i półfinałów na macie „C” (Marta Lubos): https://www.youtube.com/watch?v=gc8_syEwTe8; Link do transmisji eliminacji i półfinałów na macie „B” (Marek Wolny): https://www.youtube.com/watch?v=jh7DUea40pE&t=64s

Po wcześniejszych kwalifikacjach, w Mistrzostwach wystartowało 283 najlepszych zawodników z 45 krajów. Marta Lubos w kategorii do 65 kg seniorek była rozstawiona wśród 4 najlepszych i jako je-dyna miała wolny los w eliminacjach. W ćwierćfinale spotkała się z silną Kanadyjką Samirą Yazit i wygrała jednogłośną decyzją sędziów już po pierwszej rundzie. W półfinale zmierzyła się z utytułowana Brytyjką Emmą Markwell. Zawodniczki dotychczas spotkały się dwukrotnie i raz zwyciężyła Polka, a raz Brytyjka. Walka zapowiadała się na bardzo wyrównaną i taka była. Po pierwszej trzyminutowej rundzie mimo lekkiej przewagi Marty Lubos, sędziowie wskazali remis (jeden sędzia wskazał na Polkę, a pozostali remis). Pierwsza dwuminutowa dogrywka miała taki sam przebieg. Tu także jeden z sędziów wskazał na zawodniczkę TKS-u, a pozostali remis. O wszystkim miała zdecydować druga dwuminutowa dogrywka. Była ona bardzo zacięta i wyrównana. Sędziowie musieli wskazać jedną z zawodniczek i wskazali … re-mis 2-2. W tej sytuacji to sędzia maty musiał wskazać finalistkę. Wskazał niestety na Emmę Markwell i to ona stanęła do finału z Rosjanką Elizabeth Fiks, którą także pokonała i wywalczyła złoty medal.
Marek Wolny bronił brązowego medalu wywalczonego 2 lata temu w Jekaterinburgu. W eliminacjach wylosował bardzo silnego fizycznie Irakijczyka Jasima Raad Asaada. Walka nie trwała długo bo już po ok. 15 sekundach nasz zawodnik wykonał swoją ulubioną technikę hiza geri jodan (kopnięcie kolanem w głowę) i zwyciężył przez Ippon (nokaut). W ćwierćfinale czekał na niego były młodzieżowy Mistrz Europy Gruzin Erekle Piveli. Zawodnik TKS-u przypuścił zdecydowany atak od początku walki i już po pierwszej rundzie sędziowie jednogłośnie wskazali jego zwycięstwo. Markowi Wolnemu w tej walce odnowiła się jednak kontuzja dłoni, która bardzo utrudniła, a wręcz uniemożliwiła normalną walkę w półfinale z Francuzem Jean-Paulem Jacquetem. Ci zawodnicy spotkali się dotychczas raz i zwyciężył Polak. Tym razem Francuz wykorzystał niepełną dyspozycje naszego zawodnika i zwyciężył przez waza-ri (pół punktu). Francuz w finale nie dał rady Rosjaninowi Nasirowowi i wywalczył srebrny medal.
Mistrzostwa były znakomicie zorganizowane i stały na bardzo wysokim poziomie. W tej sytuacji dwa brązowe medale są wielkim sukcesem. Pozostaje jednak pewien niedosyt. Walka Marty z Emmą to był przedwczesny finał, a kontuzja Marka pozbawiła go praktycznie szansy na zwycięstwo z Francuzem. Wyjazd doszedł do skutku dzięki pomocy finansowej Gminy Tarnowskie Góry i Powiatu Tarnogórskiego.

Dołącz do nas

Kontakt

TKS "Karate"
ul. Obwodnica 8/2.27
42-600 Tarnowskie Góry
Rachunek bankowy:
44 1050 1386 1000 0022 9095 3955

+48 500 066 682


TKS Karate Tarnowskie Góry. All rights Reserved.