Skip to main content

Wymagania egzaminacyjne

Choć brzmi to nieco dziwnie w XXI wieku stopnie wtajemniczenia istnieją naprawdę. Ćwiczący karate przechodzi przez kolejne stopnie kyu, zdobywając coraz więcej umiejętności technicznych i wiedzę na ten temat. Bowiem prawdą jest, że karate to nie tylko sport, próba mięśni, sprawności fizycznej. To przede wszystkim przyjęcie pewnej filozofii. Są to dwa ściśle ze sobą splecione elementy. I choć posiadacze niższych stopni szkoleniowych karate więcej uwagi zwracają na elementy techniczne, karate to coś więcej. Trudno właściwie jednym słowem określić: co ? Niektórzy twierdzą: sposób na życie. Jest w tym dużo racji.

Kyokushin Karate posiada swój system stopni wtajemniczenia podzielony na stopnie uczniowskie „kyu” (od 10 kyu do 1 kyu) i stopnie mistrzowskie „DAN” (od 1 DAN do 10 DAN). Kolor pasa informuje jaki stopień posiada jego właściciel. Zdobywanie kolejnych pasów to często kilkugodzinne egzaminy obejmujące wiedzę teoretyczną, techniki podstawowe (kihon), formy umownej walki (kata), walki z wieloma kolejnymi przeciwnikami (kumite). Przystępujący do egzaminu muszą także wykazać się odpowiednią postawą zarówno w Dojo (sala ćwiczeń) jak i poza nim w trakcie wielomiesięcznych treningów pomiędzy kolejnymi egzaminami.

Egzaminy na kyu odbywają się kilka razy w roku. Pomiędzy egzaminami na kolejne stopnie kyu wymagany jest odpowiedni czas treningów w Dojo. Egzaminatorami mogą być wyłącznie przedstawiciele Światowej Organizacji Karate (Branch Chief) lub wyznaczenie przez nich egzaminatorzy posiadający wysokie stopnie Dan.

pobierz plik .pdf